CFD Premium

Siz optimize edilmiş performansı olan daha iyi bir ürün tasarlamak, geliştirme maliyetlerini azaltmak ve ürününüzü pazara daha hızlı çıkarmak için önemli bir misyonu olan ciddi bir mühendissiniz. Şu an ciddi bir CFD simulasyon aracının zamanıdır: Şu an ANSYS CFD Premium zamanıdır.

Dünyadaki en büyük gelişmiş şirketler pazar taleplerini yakalamak ve geçmek için CFD simulasyonlarını ciddi şekilde kullanmaktadır. Ama CFD artık sadece uzmanlar için değildir. Şimdi simulasyon araçları daha fazla şirketler ve daha az uzmanlaşmış mühendisler tarafından geniş çapta endüstriler ve ürünlerde kullanılmaktadır. Onlar daha fazla anlayış, daha fazla güven veren ve beklenmeyen davranışları ortaya çıkaran ciddi CFD çözümlerinin artırılmış doğruluğu, işlevselliği ve genişletebilirliğini keşfetmektedir.

ANSYS’ten ciddi CFD

Deneyimli mühendisler geniş çaptaki genel ve multifizik uygulamalarında tamamen onaylanmış CFD sonuçlarıyla daha ileri ve hızlı olmak zorundadır. Bu ciddi CFD paketi doğruluk ve sağlamlıkla daha hızlı sonuçlar sağlamak için ANSYS Fluent, CFX ve SpaceClaim’in full versiyonlarını bulundurmaktadır.

ANSYS Fluent yazılımı, uçak kanadı üzerindeki hava akışından fırındaki yanmaya, balon sütunlarından petrol platformlarına, kan akışından yarı iletken imalatına ve temiz oda tasarımından atık su arıtma tesisine kadar değişen endüstriyel uygulamalarda model akış, türbülans, ısı transferi ve reaksiyon için gereken geniş fiziksel modelleme kabiliyetlerini barındırmaktadır. Fluent silindir içi yanma, aero-akustik, turbomakineler ve multifaz sistemler modelleme için özel kabiliyetli modeller bulunduran geniş bir aralığı kapsamaktadır.

ANSYS CFX, CFD ve multifizik uygulamaları gibi geniş bir aralıkta güvenilir ve doğru sonuçları hızlı ve sağlam bir şekilde ortaya koyan yüksek performanslı hesaplamalı akışkanlar dinamiği yazılımı aracıdır. CFX pompa, fan, kompresör, gaz ve hidrolik türbin gibi dönen makinelerde üstün doğruluk ve hızı ile tanınmaktadır.

ANSYS SpaceClaim iş akışının neresinde olduğundan bağımsız, herhangi bir analist veya mühendisin geometriyi yaratma, düzenleme ve onarmasını sağlayan hızlı ve sezgisel 3D modelleme yazılımı çözümüdür.

İletişim
close slider

Adınız Soyadınız (*)

Ulaşmak İstediğiniz Bölüm

E-posta adresiniz (*)

Telefon No (*)

Firma/Kurum (*)

Mesajınız (*)